Recenze MAVER SKYLINE FEEDER

Maver Skyline feeder 12ft 80g je přesně tím, co bych v této cenové hladině od dobrého feederového prutu v mediu čekal.

Prut se chová v ruce velmi příjemně - svou svižností, lehkostí a malým průměrem blanku z něj hned po uchopení mám dobrý pocit.

Akce (ohyb) prutu je nejvíce v horní polovině. Není to vyloženě "házecí", ani vyloženě "zdolávací" prut na krátkou vzdálenost. Není pro něj problém hodit klasické 40 g krmítko 50 metrů daleko, nebo malé krmítko s olověnou špičkou k 60 metrům. Velice dobře se tento prut hodí i na stále populárnější method feeder. 

a1_1

a3

 

Podle vybrané špičky se výrazně mění chování celého prutu. Nejvíce mne prut nadchnul až při větším zatížení se středně tvrdou nebo i nejtvrdší z dodávaných špiček - přestože nejpoužívanější asi bude ta nejměkčí, ale kvalita prutu pak trochu zaniká v celkové gumovostí takové sestavy. Na řekách zvládne prut s tvrdší špičkou středně velká 60g krmítka házet 40 metrů jak nic. Ani pod takovou zátěží se prut nad hlavou při vrhu nekroutí v rukách a svižně "kopne" krmítko vpřed - měl jsem z něj dobrý pocit a příjemně mne v tomto překvapil.

Zdolávání ryb je bezproblémové. Žádné ale.

Velikost všech oček je standardní, nic nepřiměřeného. První dvě očka od navijáku jsou dvoupatková, ostatní jednopatková, ale nízká a pevná. I proto se nebojím vozit jej k vodě navázaný - není choulostivý na zacházení. Převozu pomáhají i 3 stejně dlouhé díly, které po spojení gumičkami nebo stahovacími páskami tvoří pevný celek odolný na zlomení či ulomení čehokoliv - samozřejmě v odpovídajícím pouzdru na pruty.

 

a4

 

10

 

a7

 

a8

 

K prutu se hodí navijáky velikosti 4000. Ale pokud nepoužíváte těžká krmítka nebo nenahazujete daleko, stačí i menší naviják. Ideální kmenový vlasec bude 0,18 až 0,24, může být i tenká pletenka, a návazce 0,10 až 0,18.

Nabízí se srovnání s dalším prutem od stejné značky, na který jsem již dělal recenzi a dlouhodobě jej používám - Maver Diamond 90g. Dokud jsem na Skyline měl nejměkčí špičku, zdál se mi o něco horší jak Diamond, ale s tvrdší špičkou se naplno projevily jeho házecí schopnosti a začal jsem pochybovat, jestli se v něčem vůbec od Diamondu liší. Vzal jsem si proto oba pruty k vodě a začal srovnávat. Pocitově ani měřitelně jsem ale nenašel rozdíl a ještě víc mne dorazilo, když jsem pruty položil vedle sebe - úplně stejná očka a jejich rozmístění na prutě, stejné špičky a dokonce všechny díly prutu pasovaly do spojek mezi sebou navzájem. Rozdíl je jen v rukojeti, barvě ozdobné nitě na očkách a Diamond má kulatou nálepku Made in Korea a Skyline tu stejnou nálepku ale s textem Made in China. Pokud mezi těmito prutu je nějaký další rozdíl, tak jsem jen neodhalil. Přitom Skyline je o tisícovku levnější prut a navíc je i hezčí. Je možné, že třeba Diamond vydrží větší extrém v namáhání než se zlomí, nebo se tak rychle časem "nevytahá" (blank ohýbáním postupně měkne), ale to subjektivně nepoznám.

 

a10

 

a11

 

a9

 

V mých očích je Maver Skyline velmi universálním a příjemným prutem.

Chování prutu při zdolávání můžete sledovat na přiloženém videu. Jedná se o lov na method feeder na malé svazové pískovně. Video není sestříhané ani jinak upravované.

 

Technická data
průměr prutu nad rukojetí 12,4 mm
délka rukojeti s nasazeným navijákem 58 cm
největší očko na prutu 14,5 mm
nejmenší očko na špičce 2,2 mm
průměr špiček 3 mm
počet oček 9 na prutu, 6 na špičce
špičky

3 kusy - 3/4, 1 a 1,5 unce

 

Martin Maťák

Recenze byla publikována na serveru www.mrk.cz