Recenze MAVER DIAMOND FEEDER

Značka Maver pochází z Itálie a patří k velkým výrobcům především plavačkového a feederového náčiní, ale u nás není příliš rozšířená - o to větší radost jsem měl, když se mi dostal do rukou jeden z jejich prutů.

 

Prut Maver Diamond Feeder v délce 12 stop (360 cm) s maximální vrhací zátěží 90 gramů bych jeho tuhostí zařadil mezi standardní média. Zvládne 50g krmítko s návnadou poslat na 45 metrů a pokud použijete menší 40g krmítko se spodní zátěží, dostanete se za 60 metrů. Těžší jak 70g krmítko bych na něj nedával. Nejvíce se prut ohýbá ve své horní třetině, kterou využijete při zdolávání ryb s návazci kolem 0,12 mm. Ohyb ve spodní tužší části je při této zátěži daleko mírnější a začně se více projevovat až s návazci od 0,14 mm a více, nebo právě při nahazování.

 

1_2

 

4

 

3_2

 

Prut je velmi tenký, lehký a elegantní. Jediné dvě věci, které mohou někoho tahat za oči, jsou bílé popisy na všech 3 dílech (viz fotografie) a gumová koncovka rukojeti, která sice bude perfektně funkční, ale vypadá lacině a k takto luxusnímu prutu se, alespoň podle mne, nehodí. Rukojeť, sedlo, lakování, očka a vše ostatní je perfektní a krásné.

Prut je třídílný a všechny díly jsou stejně dlouhé. První dvě očka od navijáku jsou dvoupatková, ostatní jednopatková. Celkem má prut 9 a špička 6 oček. K prutu jsou 3 špičky, všechny grafitové, s označením 3/4, 1 a 1,5 unce (podle mne však odpovídá značení 1, 2 a 3 unce u většinové konkurence). Špičky mají podélný ohyb, díky kterému by se neměly tolik lámat jako jiné špičky, kde je nejvíce ohybu hned pod koncovým očkem. Kladně hodnotím, že jsou konce špiček až k třetím očkům natřeny nezvykle reflexní, extrémně viditelnou a opravdu křiklavou barvou.

Průměr koncového očka špičky je 2 mm, délka špiček 60 cm a přepravní dálka celého prutu 125 cm. Největší spodní očko má vnitřní průměr 15 mm - celkově jsou očka přiměřeně malá a lehká, aby nekazila chování tenkého a velmi lehkého prutu. Hmotnost prutu se špičkou je jen 196 gramů.

Rukojeť prutu je v přední a koncové části z černé pěny, stření část je korková. Sedlo navijáku se utahuje šroubováním přední části rukojeti.

Prut bych doporučil jak závodním, tak rekreačním rybářům. Jedná se velmi zdařilý výrobek, u kterého jsem odhadoval vyšší cenu, než jakou jsem se později dozvěděl. Hodí se na stojaté vody jak pro lov na blízko, tak pro jemné chytání na medium relativně daleko od břehu. Na řekách si poradí všude tam, kde nebude potřeba krmítko těžší více jak 70 gramů. Proud mu nedělá problémy, tuhost prutu a špiček je v pořádku. Lehkost, tenkost a "ostrost" prutu se výrazně podepisuje na příjemném pocitu, kdykoliv jej uchopíte do ruky.

 

2

 

5

 

6_3

 

7

 

8_2

 

9_2

 

Technická data
délka 360 cm
max. vrhací zátěž 90 gramů (medium)
hmotnost 196 gramů
špičky 3/4 + 1 + 1,5 oz
přepravní délka 125 cm
počet oček 9+6
průmer blanku nad rukojetí 11 mm
délka rukojeti 57 cm
průměr rukojeti

25 mm

 

Martin Maťák

Recenze byla publikována na serveru www.mrk.cz