Recenze & Novinky

RECENZE MAVER DIAMOND FEEDER - z dílny Martina Maťáka a rybářského serveru www.mrk.cz.

Značka Maver pochází z Itálie a patří k velkým výrobcům především plavačkového a feederového náčiní, ale u nás není příliš rozšířená - o to větší radost jsem měl, když se mi dostal do rukou jeden z jejich prutů.

 

Prut Maver Diamond Feeder v délce 12 stop (360 cm) s maximální vrhací zátěží 90 gramů bych jeho tuhostí zařadil mezi standardní média. Zvládne 50g krmítko s návnadou poslat na 45 metrů a pokud použijete menší 40g krmítko se spodní zátěží, dostanete se za 60 metrů. Těžší jak 70g krmítko bych na něj nedával. Nejvíce se prut ohýbá ve své horní třetině, kterou využijete při zdolávání ryb s návazci kolem 0,12 mm. Ohyb ve spodní tužší části je při této zátěži daleko mírnější a začně se více projevovat až s návazci od 0,14 mm a více, nebo právě při nahazování.

 1

Prut je velmi tenký, lehký a elegantní. Jediné dvě věci, které mohou někoho tahat za oči, jsou bílé popisy na všech 3 dílech (viz fotografie) a gumová koncovka rukojeti, která sice bude perfektně funkční, ale vypadá lacině a k takto luxusnímu prutu se, alespoň podle mne, nehodí. Rukojeť, sedlo, lakování, očka a vše ostatní je perfektní a krásné.

 2

Prut je třídílný a všechny díly jsou stejně dlouhé. První dvě očka od navijáku jsou dvoupatková, ostatní jednopatková. Celkem má prut 9 a špička 6 oček. K prutu jsou 3 špičky, všechny grafitové, s označením 3/4, 1 a 1,5 unce (podle mne však odpovídá značení 1, 2 a 3 unce u většinové konkurence). Špičky mají podélný ohyb, díky kterému by se neměly tolik lámat jako jiné špičky, kde je nejvíce ohybu hned pod koncovým očkem. Kladně hodnotím, že jsou konce špiček až k třetím očkům natřeny nezvykle reflexní, extrémně viditelnou a opravdu křiklavou barvou.

 3

Průměr koncového očka špičky je 2 mm, délka špiček 60 cm a přepravní dálka celého prutu 125 cm. Největší spodní očko má vnitřní průměr 15 mm - celkově jsou očka přiměřeně malá a lehká, aby nekazila chování tenkého a velmi lehkého prutu. Hmotnost prutu se špičkou je jen 196 gramů.

 4

Rukojeť prutu je v přední a koncové části z černé pěny, stření část je korková. Sedlo navijáku se utahuje šroubováním přední části rukojeti.

 5

Prut bych doporučil jak závodním, tak rekreačním rybářům. Jedná se velmi zdařilý výrobek, u kterého jsem odhadoval vyšší cenu, než jakou jsem se později dozvěděl. Hodí se na stojaté vody jak pro lov na blízko, tak pro jemné chytání na medium relativně daleko od břehu. Na řekách si poradí všude tam, kde nebude potřeba krmítko těžší více jak 70 gramů. Proud mu nedělá problémy, tuhost prutu a špiček je v pořádku. Lehkost, tenkost a "ostrost" prutu se výrazně podepisuje na příjemném pocitu, kdykoliv jej uchopíte do ruky.

 6

 

Technická data

délka    360 cm

max. vrhací zátěž            90 gramů (medium)

hmotnost           196 gramů

špičky   3/4 + 1 + 1,5 oz

přepravní délka               125 cm

počet oček         9+6

průmer blanku nad rukojetí       11 mm

délka rukojeti   57 cm

průměr rukojeti              25 mm

 

Klady a zápory

renomovaná značka

elegantní design

velmi tenký a lehký prut

výborné nahazovací vlastnosti

výborně viditělné špičky

nevzhledná koncovka rukojeti

výrazné logo na všech 3 dílech prutu

 

O autorovi recenze: Martin Maťák rybaří od roku 1985. V roce 1996 vytvořil MRK.cz a dodnes je jeho spolumajitelem a šéfredaktorem. Je autorem mnoha článků a rybářských videí. V letech 2012 a 2013 vyhrál I. Ligu LRU - feeder.

 

RECENZE PRUTU MAVER SKYLINE FEEDER - z dílny Martina Maťáka ze serveru www.mrk.cz.

Maver Skyline feeder 12ft 80g je přesně tím, co bych v této cenové hladině od dobrého feederového prutu v mediu čekal.

 

Prut se chová v ruce velmi příjemně - svou svižností, lehkostí a malým průměrem blanku z něj mám hned po uchopení dobrý pocit.

 

Akce (ohyb) prutu je nejvíce v horní polovině. Není to vyloženě "házecí", ani vyloženě "zdolávací" prut na krátkou vzdálenost. Není pro něj problém hodit klasické 40 g krmítko 50 metrů daleko, nebo malé krmítko s olověnou špičkou k 60 metrům. Velice dobře se tento prut hodí i na stále populárnější method feeder.

 1_1

Podle vybrané špičky se výrazně mění chování celého prutu. Nejvíce mne prut nadchnul až při větším zatížení se středně tvrdou nebo i nejtvrdší z dodávaných špiček - přestože nejpoužívanější asi bude ta nejměkčí, ale kvalita prutu pak trochu zaniká v celkové gumovosti takové sestavy. Na řekách zvládne prut s tvrdší špičkou středně velká 60g krmítka házet 40 metrů jak nic. Ani pod takovou zátěží se prut nad hlavou při vrhu nekroutí v rukách a svižně "kopne" krmítko vpřed - měl jsem z něj dobrý pocit a příjemně mne v tomto překvapil.

 2_1

Zdolávání ryb je bezproblémové. Žádné ale.

 

Velikost všech oček je standardní, nic nepřiměřeného. První dvě očka od navijáku jsou dvoupatková, ostatní jednopatková, ale nízká a pevná. I proto se nebojím vozit jej k vodě navázaný - není choulostivý na zacházení. Převozu pomáhají i 3 stejně dlouhé díly, které po spojení gumičkami nebo stahovacími páskami tvoří pevný celek odolný na zlomení či ulomení čehokoliv - samozřejmě v odpovídajícím pouzdru na pruty.

 3_1

K prutu se hodí navijáky velikosti 4000. Ale pokud nepoužíváte těžká krmítka nebo nenahazujete daleko, stačí i menší naviják. Ideální kmenový vlasec bude 0,18 až 0,24, může být i tenká pletenka, a návazce 0,10 až 0,18.

 4_1

Nabízí se srovnání s dalším prutem od stejné značky, na který jsem již dělal recenzi a dlouhodobě jej používám - Maver Diamond 90g. Dokud jsem na Skyline měl nejměkčí špičku, zdál se mi o něco horší jak Diamond, ale s tvrdší špičkou se naplno projevily jeho házecí schopnosti a začal jsem pochybovat, jestli se v něčem vůbec od Diamondu liší. Vzal jsem si proto oba pruty k vodě a začal srovnávat. Pocitově ani měřitelně jsem ale nenašel rozdíl a ještě víc mne dorazilo, když jsem pruty položil vedle sebe - úplně stejná očka a jejich rozmístění na prutě, stejné špičky a dokonce všechny díly prutu pasovaly do spojek mezi sebou navzájem. Rozdíl je jen v rukojeti, barvě ozdobné nitě na očkách a Diamond má kulatou nálepku Made in Korea a Skyline tu stejnou nálepku ale s textem Made in China. Pokud mezi těmito pruty je nějaký další rozdíl, tak jsem jej neodhalil. Přitom Skyline je o tisícovku levnější prut a navíc je i hezčí. Je možné, že třeba Diamond vydrží větší extrém v namáhání než se zlomí, nebo se tak rychle časem "nevytahá" (blank ohýbáním postupně měkne), ale to subjektivně nepoznám.

 5_1

V mých očích je Maver Skyline velmi universálním a příjemným prutem.

 

Chování prutu při zdolávání můžete sledovat na přiloženém videu. Jedná se o lov na method feeder na malé svazové pískovně. Video není sestříhané ani jinak upravované.

Video - Maver Skyline Feeder

 

 6_1

7_1

9_1

Technická data

průměr prutu nad rukojetí         12,4 mm

délka rukojeti s nasazeným navijákem                58 cm

největší očko na prutu  14,5 mm

nejmenší očko na špičce             2,2 mm

průměr špiček  3 mm

počet oček         9 na prutu, 6 na špičce

špičky   3 kusy - 3/4, 1 a 1,5 unce

hmotnost           195 g

 

Klady a zápory

designově hezký prut bez křiklavých zbytečností

pokryje široké spektrum různých revírů

výborně háže

nejměkčí špička by mohla být kvalitnější

Odkazy

https://www.facebook.com/Maver-CZSK-1841725666046972/

O značce

Výrobce: Maver, Itálie

Dodavatel: František Hanáček, f.hanacek@seznam.cz, +420 777 948 274

O autorovi recenze: Martin Maťák rybaří od roku 1985. V roce 1996 vytvořil MRK.cz a dodnes je jeho spolumajitelem a šéfredaktorem. Je autorem mnoha článků a rybářských videí. V letech 2012, 2013 a 2016 vyhrál I. Ligu LRU - feeder.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.